Loader
5

22 października 2023

Kiedy jechać do Indii? Indie – pogoda i klimat

Indie to kraj o zróżnicowanym klimacie. Średnia roczna temperatura w Indiach wynosi około 25°C, ale warto pamiętać, że w zależności od obszaru może znacząco się różnić. Klimat Indii charakteryzuje się dwoma głównymi porami roku: suchą i deszczową. Decydując się na urlop w Indiach, warto poznać charakterystykę klimatyczną tego kraju.

 

JAKA JEST TYPOWA TEMPERATURA W INDIACH?

Średnia temperatura w Indiach waha się w granicach 20-30°C, ale w niektórych regionach może być znacznie wyższa. Na przykład, w północnych Indiach, jak w New Delhi, lato przynosi skrajne upały, podczas gdy na południu kraju, w Goi, temperatury są bardziej umiarkowane.

KIEDY JEST NAJLEPSZY CZAS NA PODRÓŻ DO INDII?

Najlepszy czas na podróż do Indii zależy od preferencji dotyczących warunków pogodowych oraz planowanej destynacji w kraju. Generalnie, wielu podróżników preferuje okres od października do marca jako idealny moment na zwiedzanie Indii. Podczas tych miesięcy większość regionów doświadcza łagodnej, przyjemnej aury, zwłaszcza na północy i w środkowych częściach kraju.


Indie, Tadż Mahal w Indiach

Indie, Tadż Mahal

OFERTA PODRÓŻY: INDIE | 12 dni
INDIE – TAJ MAHAL I TWIERDZE RADŻASTANU

Poznaj jedno z najstarszych miast na świecie oraz Taj Mahal i wiele wspaniałych zabytków, pałaców i fortów. Odwiedź stolicę Jajpuru – Radżastan. Przejedź się Tuk Tukami i jeepem, a na koniec wypocznij na rajskich plażach Goa.

 ZOBACZ OFERTĘ


Zimowe miesiące, szczególnie styczeń i luty, oferują przyjemne temperatury w północnych Indiach, co sprzyja zwiedzaniu zabytków, jak również trekkingowi w górach Himalajów. Jeśli preferuje się plażowanie, to południowe regiony, takie jak Goa czy Kerala, prezentują najlepsze warunki od listopada do lutego, zapewniając słoneczne dni i łagodne temperatury. Warto jednak unikać okresu monsunowego, który panuje głównie od czerwca do września, gdy deszcze mogą uniemożliwiać niektóre podróże i aktywności na świeżym powietrzu w wielu częściach kraju. Ostatecznie, najlepszy czas na podróż do Indii zależy od osobistych upodobań dotyczących aktywności oraz preferencji klimatycznych, jednak okres od października do marca często spełnia oczekiwania większości podróżnych.

GOA – POGODA I KLIMAT

Goa, położona w południowych Indiach, ma zróżnicowaną pogodę w ciągu roku, ale ogólnie rzecz biorąc, klimat jest przyjemny i łagodny.
Najlepszy czas na podróż do Goa to okres od listopada do marca, gdyż wtedy panują optymalne warunki pogodowe. Temperatury w tym okresie zazwyczaj oscylują między 25°C a 30°C, co zapewnia ciepłe i słoneczne dni, idealne do plażowania i relaksu. Jest to również okres, w którym opady deszczu są minimalne, a wilgotność powietrza jest stosunkowo niska.
Pogoda w Indiach Goa, Indie Goa pogoda
W okresie od czerwca do września Goa doświadcza pory monsunowej, gdy opady deszczu są znacznie wyższe. Choć krajobraz jest wtedy zwykle piękny i bujny, to jednak plażowanie i aktywności na świeżym powietrzu mogą być utrudnione ze względu na intensywne opady.
Ogólnie rzecz biorąc, listopad do marca jest preferowanym okresem na podróż do Goa ze względu na łagodne temperatury, słoneczną pogodę i minimalne opady deszczu, co zapewnia idealne warunki do zwiedzania plaż, kultury i atrakcji turystycznych w tym regionie.

 

JAKIE SĄ OPADY DESZCZU W INDIACH?

Opady w Indiach są zróżnicowane ze względu na różnice w klimacie i topografii w różnych regionach kraju. Okres monsunowy, który trwa od czerwca do września, jest czasem największych opadów w większości części Indii. Południowe i zachodnie regiony, takie jak Kerala czy Goa, doświadczają intensywnych opadów deszczu w tym okresie, a deszcze monsunowe są kluczowym źródłem nawadniania tamtejszych terenów uprawnych.
W północnych Indiach, jak Delhi czy Rajasthan, opady są mniej intensywne podczas monsunu, choć regiony te również otrzymują pewną ilość opadów, co pomaga w ochłodzeniu gorących temperatur. Regiony Himalajów doświadczają znacznych deszczy i śniegu w okresie letnim, co wpływa na strumienie, rzeki i górskie ekosystemy.
Z drugiej strony, części wschodnie, jak Bengal Zachodni czy Orisa, oraz niektóre obszary centralne, takie jak Chhattisgarh i Jharkhand, doświadczają mniejszych opadów deszczu podczas pory monsunowej w porównaniu do regionów południowych, co wynika z ich specyficznej lokalizacji geograficznej.
Opady w Indiach odgrywają kluczową rolę w nawadnianiu rolnictwa i kształtowaniu krajobrazu. Monsum jest niezwykle istotnym czynnikiem dla indyjskiej gospodarki rolniczej, zapewniając niezbędną wilgoć dla upraw i zbiorów w różnych częściach kraju.

POGODA W POSZCZEGÓLNYCH MIESIĄCACH

Aby lepiej zrozumieć klimat w Indiach, warto przyjrzeć się prognozie pogody dla poszczególnych miesięcy.

INDIE – POGODA W STYCZNIU

Styczniowa pogoda w Indiach jest zróżnicowana w zależności od regionu. Na północy (np. w Delhi), temperatury wynoszą od 5°C do 15°C, zapewniając chłodne poranki i łagodne dni. Na wschodzie temperatury oscylują między 10°C a 25°C i oferują przyjemne dni. Na południu, w miejscach takich jak Mumbaj czy Goa, ciepłe dni o temperaturze od 20°C do 30°C zachęcają do relaksu na plaży. Zachodnie Indie, np. Radżastan, prezentują umiarkowane temperatury od 10°C do 25°C, sprzyjając podróżom. Styczeń jest zazwyczaj okresem, który przyciąga turystów i lokalną społeczność do odkrywania różnorodności kraju.

INDIE – POGODA W LUTYM

Luty to miesiąc charakteryzujący się łagodnymi temperaturami w większości części kraju. Na północy, jak w Delhi czy Radżastanie, średnie temperatury wynoszą około 15°C – 25°C, co oznacza przyjemny okres zimowy. W regionach południowych, takich jak Kerala czy Goa, temperatury utrzymują się na poziomie 25°C – 30°C, oferując ciepłe i słoneczne dni. Wschodnie i zachodnie Indie również prezentują umiarkowane temperatury w granicach 20°C – 30°C. Lutym można spodziewać się suchych i stosunkowo przyjemnych warunków pogodowych, co sprawia, że jest to popularny okres dla podróżujących chcących zwiedzić różne regiony Indii.


CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INDIACH?

>> KLIKNIJ TUTAJ <<


INDIE – POGODA W MARCU

Marzec w Indiach to okres przejściowy między zimą a wiosną. Ogólnie charakteryzuje się łagodnymi temperaturami w różnych regionach kraju, średnio między 20°C a 30°C. W północnych Indiach temperatura rośnie stopniowo, a w południowych regionach utrzymuje się ciepło w granicach 25°C – 30°C. Opady deszczu są minimalne, co sprzyja przyjemnemu relaksowi na świeżym powietrzu. To dobry czas na podróż, ponieważ pogoda jest przychylna do zwiedzania i korzystania z różnorodności atrakcji turystycznych w kraju.

INDIE – POGODA W KWIETNIU

Kwiecień w Indiach to zazwyczaj okres, gdy temperatura wzrasta, a większość regionów
doświadcza gorącego i suchego klimatu. W północy może być nawet 30°C – 40°C, podczas
gdy na południu temperatury oscylują między 25°C a 35°C. Opady deszczu są minimalne.
Warto się przygotować na upał, unikać słońca w najgorętszych godzinach i dbać o
nawodnienie podczas podróży.

INDIE – POGODA W MAJU

Maj to najcieplejszy miesiąc w Indiach. W maju w Indiach panuje ekstremalne upały w
większości regionów, osiągając nawet 40°C – 45°C w północnych Indiach. Południowe i inne
obszary także doświadczają wysokich temperatur z minimalnymi opadami deszczu.
Termometr wskazuje około 30°C – 35°C. Podróżując w tym okresie, ważne jest unikanie
bezpośredniego słońca w ciągu dnia oraz dbanie o nawodnienie i ochłodzenie. Indie to
idealny wybór na wakacje w maju.

INDIE W CZERWCU – POGODA

Najcieplejszym miesiącem jest maj, natomiast czerwiec to również miesiąc skrajnie wysokich
temperatur w Indiach, szczególnie w północnych regionach, gdzie wskaźniki sięgają nawet
40°C – 45°C. W południowych obszarach temperatury utrzymują się w zakresie 30°C – 35°C.
Warunki są gorące i suche w całym kraju, co sprawia, że podróżowanie może być trudne.
Zaleca się unikanie słońca w ciągu dnia, nawadnianie i szukanie ochłody.

JAKIE SĄ TEMPERATURY W LIPCU W INDIACH?

Lipiec to czas, kiedy Indie doświadczają monsunów. W tym miesiącu temperatura nieco spada, a opady stają się częstsze. W regionach górskich, jak Himalaje, lipiec może być nadal atrakcyjnym miesiącem, zwłaszcza dla miłośników trekkingu.

SIERPIEŃ I WRZESIEŃ W INDIACH – POGODA

Sierpień i wrzesień w Indiach to okres monsunowy, charakteryzujący się znaczącymi opadami deszczu. Regiony całego kraju doświadczają częstych deszczy, a wilgotność jest wysoka. Temperatury są niższe niż w okresie letnim. Opady deszczu mogą wpływać na podróżowanie, jednak są istotne dla nawodnienia rolnictwa w kraju.

POGODA W INDIACH W PAŹDZIERNIKU

W październiku w Indiach zazwyczaj panują łagodne temperatury, z mniejszymi opadami deszczu, co tworzy przyjemne i przyjazne warunki dla podróżujących.

LISTOPAD I GRUDZIEŃ – POGODA W INDIACH

Listopad w Indiach to zwykle okres łagodnej i przyjemnej pogody, charakteryzującej się niższymi temperaturami oraz słonecznymi dniami, co sprzyja zwiedzaniu i podróżowaniu. Natomiast grudzień w Indiach zazwyczaj przynosi chłodniejsze temperatury, szczególnie w północnych regionach, oraz przyjemne warunki pogodowe z mniejszymi opadami deszczu, co sprzyja podróżom i zwiedzaniu.

NAJLEPSZY CZAS NA WYJAZD DO POPULARNYCH MIEJSC INDII

Najlepszy czas na wyjazd do popularnych miejsc w Indiach zależy od konkretnych preferencji podróżniczych oraz celu podróży do danego regionu. Oto ogólne wytyczne dotyczące popularnych miejsc w Indiach:

  1. Północne Indie (Delhi, Agra, Jaipur – Trójkąt Złoty): Najlepszy czas to okres od października do marca, kiedy to panują łagodne temperatury i jest stosunkowo suchy okres, co sprzyja zwiedzaniu zabytków.
  2. Goa i południowe wybrzeże: Listopad do lutego to okres najlepszy dla plażowiczów, gdyż panują łagodne temperatury i mało opadów deszczu. Należy wystrzegać się okresu monsunowego, który trwa od czerwca do września.
  3. Himalaje (Himachal Pradesh, Uttarakhand): Idealny czas to lato i wczesna jesień (maj do września), kiedy to temperatury są łagodne, a widoki na góry oszałamiające. Unikaj zimy ze względu na obfite opady śniegu.
  4. Kerala: Najlepszy czas to okres od października do marca, kiedy to panują przyjemne temperatury i mało opadów deszczu.
  5. Rajastan (Jodhpur, Udaipur, Jaisalmer): Unikać najgorętszego okresu od maja do sierpnia. Najlepszy czas to zimowe miesiące – od października do marca.
  6. Puri (Orisa) i Varanasi (Uttar Pradesh): Dobry czas na podróż to jesień i zima, gdyż latem bywa tam bardzo gorąco.

Warto zaplanować podróż do Indii w zależności od preferowanych aktywności (np. trekking, plażowanie) oraz lokalnych warunków pogodowych, aby maksymalnie cieszyć się podróżą i zwiedzaniem popularnych miejsc. Ostatecznie najlepszy czas na wyjazd do konkretnych miejsc w Indiach może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji dotyczących pogody i atrakcji turystycznych.

INDIE – PORADY PODRÓŻNICZE DOTYCZĄCE KLIMATU I POGODY

Aby dobrze przygotować się do podróży do Indii, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych faktów związanych z klimatem i pogodą w kraju. W DreamGo tworzymy oferty szyte na miarę, więc długość pobytu w każdym z tych miejsc, jak i całą podróż dopasujemy do Twoich oczekiwań!

JAKI JEST NAJLEPSZY CZAS NA WAKACJE W INDIACH?

Dla większości podróżników najlepszym okresem na wakacje w Indiach jest okres od listopada do marca, kiedy to klimat jest najbardziej przyjazny i umiarkowany.

JAKIE SĄ ŚREDNIE TEMPERATURY W INDIACH?

Średnie temperatury w Indiach różnią się w zależności od regionu, ale warto wiedzieć, że lato przynosi skrajne upały, podczas gdy zimą temperatury mogą spaść do 5°C w niektórych obszarach.

JAKIE SĄ TEMPERATURY PODCZAS FESTIWALU HOLI?

Holi, czyli Kolorowy Festiwal, odbywa się w marcu. Temperatury w tym miesiącu są umiarkowane, co sprzyja uczestnictwu w radosnych obchodach tego barwnego święta.

JAKIE SĄ WARUNKI ATMOSFERYCZNE PODCZAS PODRÓŻY DO TAJ MAHAL?

Taj Mahal w Agrze w Indiach jest popularnym miejscem turystycznym przez cały rok. Jednakże istnieją pewne okresy, które mogą być bardziej odpowiednie do odwiedzenia tego symbolicznego zabytku:

 1. Zimowy okres (listopad – luty): Ten okres to zazwyczaj najlepszy czas na odwiedzenie Taj Mahal ze względu na łagodne temperatury i suchą pogodę. W tym czasie dni są chłodne, ale komfortowe do zwiedzania, a nocą może być nieco zimniej. To również okres, w którym unikniemy gorącego i wilgotnego klimatu.
 2. Poranek lub wieczór: Zarówno rano, jak i wieczorem, Taj Mahal prezentuje się pięknie, a także można uniknąć największego natężenia turystów oraz gorąca. Wczesny poranek lub późne popołudnie mogą być idealnymi porami na spokojne zwiedzanie zabytku, przy czym rano można również podziwiać zachód słońca.
 3. Unikaj weekendów i świąt: Jeśli jest to możliwe, staraj się unikać wizyty w Taj Mahal w dniach weekendowych lub podczas lokalnych świąt, gdy obiekt może być bardziej zatłoczony.


Najlepszy czas na odwiedzenie Taj Mahal zależy od indywidualnych preferencji dotyczących warunków pogodowych i natężenia ruchu turystycznego. Zimowe miesiące i późne popołudnie to powszechnie preferowane czasy, gdyż pozwalają na wygodne i spokojne zwiedzanie tego ikonicznego miejsca.

JAKA JEST POGODA PODCZAS OBCHODÓW DIWALI?

Diwali, czyli Hinduistyczne Święto Świateł, przypada na okres od października do listopada. Diwali często towarzyszy sucha i łagodna pogoda. Wiele regionów Indii doświadcza stabilnej aury o umiarkowanych temperaturach, często bez opadów deszczu. Jest to okres, w którym atmosfera może być klarowna i przyjemna, co sprzyja obchodom festiwalu na zewnątrz, takim jak tradycyjne iluminacje, fajerwerki i celebracje.

Podziel się:

Poznaj ofertę wycieczek

Podobne wpisy

Brak podobnych wpisów.

POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU dreamgo.pl

Operatorem Serwisu dreamgo.pl jest DreamGo Sp. z o.o. zarejestrowana pod adresem: ul. Miłoszycka 18A, 51-502 Wrocław, posiadająca siedzibę biura pod adresem: ul. Włodkowica 21/35, 50-072 Wrocław, NIP 8952083090, Regon 364630220, KRS 0000621326.

Serwis pozyskuje informacje o Użytkownikach i zachowuje je poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje, poprzez zapisywanie w urządzeniach końcowych pliki cookie (tzw. "ciasteczka") oraz poprzez gromadzenie logów serwera www przez operatora hostingowego MyDevil.net (ADMIN.NET.PL z siedzibą w Tarnowie) funkcjonującego pod adresem www.dreamgo.pl

Informacje w formularzach

Informacje w formularzach podawane są przez Użytkownika dobrowolnie. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP). Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np. w celu uzyskania informacji do sporządzenia i przesłania indywidualnej oferty wyjazdu.

Pliki cookies

Pliki cookies stosowane w serwisie dreamgo.plsą bezpieczne dla urządzenia Użytkownika i wykorzystywane są przede wszystkim do rozpoznania urządzenia, z którego korzysta Użytkownik, aby umożliwić odpowiednie wyświetlenia się strony internetowej. Dodatkowo w Serwisie wykorzystuje się pliki cookies w celu dostosowania zawartość strony internetowej do indywidualnych preferencji Użytkownika, optymalizacji korzystania ze strony internetowej, tworzenia statystyk służących usprawnieniu działania strony internetowej i ulepszaniu jej struktury oraz zawartości oraz określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Użytkownik może zaakceptować pliki cookies i sprawnie korzystać z naszego Serwisu lub samodzielnie skonfigurować swoją przeglądarkę internetową.

Pliki cookies to dane informatyczne (w szczególności pliki tekstowe), które są zapisywane i przechowywane na dysku urządzenia, na którym Użytkownik wyświetlił stronę internetową za pośrednictwem przeglądarki internetowej. W plikach cookies są gromadzone zazwyczaj informacje takie jak: nazwa strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.

W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (sessioncookies) oraz „stałe” (persistentcookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

Przeglądarka internetowa zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu Użytkownika. Użytkownik może dokonać zmiany ustawień w tym zakresie, np. usunąć pliki cookies, automatycznie blokować lub akceptować pliki cookies. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.Ograniczenie zapisu i dostępu do plików Cookies może spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji Serwisu na urządzeniu Użytkownika.

Logi Serwera

Informacje o niektórych zachowaniach Użytkownika podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług hostingowych.Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:czas nadejścia zapytania,czas wysłania odpowiedzi,nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP, adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,informacje o przeglądarce użytkownika, informacje o adresie IP. Powyższe dane nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony i wykorzystywane są jedynie dla celów administrowania serwerem.


DreamGo Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności bez konieczności informowania o tym użytkowników.Wprowadzone zmiany w Polityki Prywatności zawsze będą publikowane na tej stronie.Wprowadzone zmiany wchodzą w życie w dniu publikacji Polityki Prywatności.

 

Newsletter

ZAPISZ SIĘ I OTRZYMAJ AŻ 1000 POMYSŁÓW NA PRZYGODĘ ŻYCIA!
#DreamGoBucketList

Array ( [y-url] => https://dreamgo.pl/blog/kiedy-jechac-do-indii-indie-pogoda-i-klimat/ [user-id] => id-dfe7660034e719 )