Loader
12

26 maja 2021

Nurkowanie na Malediwach – który atol wybrać?

Marzysz, by spędzić wakacje na Malediwach? By poznać podwodny świat nurkując w wodach oceanu? Zastanawiasz się, który atol wybrać na Malediwach? Gdzie są najlepsze warunki do nurkowania na Malediwach? Nie ma na te pytania jednoznacznej odpowiedzi, natomiast postaram się w tym artykule rozwiać Twoje wątpliwości co do miejsca, które powinieneś wybrać udając się na nurkowanie na Malediwach.

NURKOWANIE NA MALEDIWACH

Malediwy na całym świecie znane są z przepięknych, białych plaż i lazurowej wody stanowiąc perfekcyjne miejsce na rajski wypoczynek. Jednak te wody kryją w sobie coś więcej, niż tylko piękne odcienie niebieskiego. Poznanie życia pod wodami Oceanu Indyjskiego jest coraz bardziej szanowane przez nurków z całego świata. Zobacz, czym wyróżniają się poszczególne atole i gdzie są najlepsze miejsca do nurkowania na Malediwach:

ADDU ATOLL

Jeśli zależy Ci na oszałamiających nurkowaniach na Malediwach, to Addu Atoll będzie idealny! Dlaczego? Ponieważ nie dotarło tutaj nigdy zjawisko bielenia koralowców. Możesz więc się spodziewać najpiękniejszych okazów na Malediwach. Do najbardziej ekscytujących miejsc nurkowych w Addu Atoll należy wrak brytyjskiego okrętu wojennego. Okręt został storpedowany przez niemieckie okręty podwodne podczas II wojny światowej. Kolejne miejsca warte zobaczenia to: Shark Point, w którym można zobaczyć szare rekiny rafowe oraz Turtle Point, gdzie regularnie widywane są żółwie szylkretowe i żółwie zielone. W Addu Atoll możesz pływać z mantami przez cały rok! Addu Atoll jest również świetnym miejscem również dla średnio zaawansowanych nurków ze względu na słabe prądy.

ARI ATOLL

Atol Ari jest uznawany za najpiękniejszy pod względem podwodnego świata. Oferuje wspaniałe warunki do nurkowania, piękną rafę i wiele barwnych okazów ryb. Na Ari Atoll znajduje się kilka popularnych miejsc nurkowych.

• Broken Rock to pęknięta rafa. Jej pęknięcie jest na tyle duże, że przypomina kanion. Nurków z całego świata przyciąga możliwość przepłynięcia się właśnie tym podwodnym kanionem i spotkania pięknych raf i wielu okazów ryb m.in. snappery, barakudy, cheliny napoleońskie. Nurkując od maja do listopada można również spotkać rekina wielorybiego. Rekin wielorybi w tym czasie jest częstym bywalcem.

• Maaya Thila uznawana za najlepszy spot nurkowy na Malediwach. Miejsce pełne kolorów, barwnych raf koralowych
i wielu gatunków ryb. To świetne miejsce zarówno dla tych, którzy nie lubią nurkować zbyt głęboko, jak i dla miłośników głębin. Ośmiornice, mureny, ślimaki nagoskrzelne, czy skrzydlice znajdują się w płytszych częściach ściany. Natomiast
w głębinach, w ścianie pojawiają się jaskinie pokryte kolorowymi koralowcami i gąbkami. Dodatkowo w Maaya Thila znajdują się barwne ławice ryb. Triggerfish, soldierfish, unicornfish, batfish, orlenie i rekiny rafowe.

• Shark Point (inaczej Fish Head) – kolejne miejsce nurkowe zaliczane do najlepszych na Malediwach. To niewielka podwodna góra z jaskiniami, bujnie pokryta koralowcami i gąbkami. Oprócz ogromnych ławic pływają tu licznie szare rekiny rafowe.

BAA ATOLL

Atol Baa na Malediwach jest bardzo istotnym miejscem pod względem różnorodności biologicznej. Od 2011 roku jest to teren chroniony prze UNESCO. Baa Atoll zajmuje ogromną powierzchnię i składa się z kilku siedlisk wspierających bogatą różnorodność biologiczną atolu. Rafy koralowe są najważniejszym rodzajem siedliska. Są one domem dla wielu gatunków raf, ok. 1200 gatunków morskich żyjących na rafach koralowych, 250 gatunków koralowców kamienistych i miękkich.
W rafach koralowych schronienia szukają również żółwie morskie, płaszczki, rekiny wielorybie i ptaki morskie. Najważniejszym miejscem w Baa Atoll jest zatoka Hanifaru Bay, w której znajdują się największe skupiska mant na świecie! Na Hanifaru Bay można jedynie snurkować z maską i rurką. Nie wolno tu nurkować.

DHAALU ATOLL

Szeroki kanał w Dhaalu Atoll jest odpowiedni dla początkujących. Zaawansowani nurkowie mogą poczuć dreszczyk emocji odkrywając głębokie jaskinie pełne różnobarwnych koralowców, gąbek. Jeśli jest wystarczająco ciemno, to macki koralowców rozciągają się, by zdobyć pożywienie. Dla zaawansowanych nurków świetny będzie również kanał po zachodniej stronie atolu zwany Loricanto. W silnych prądach spotkasz m.in. Napoleona, rekiny srebrzyste, tuńczyki, mureny, czy papugi, a na piaszczystych brzegach – węgorze.

FAAFU ATOLL

Nurkowanie na Atolu Faafu jest dla nurków na każdym poziomie doświadczenia. Na House Reef, na głębokości 30 metrów zostały zatopione dwa wraki – tradycyjne malediwskie łodzie dhoni. Kanały w Faafu Atoll mogą być bardzo trudne. Wody atolu często odwiedzają manty, a czasem nawet rekin wielorybi. Płytkie nurkowanie i podziwianie ogrodów koralowych również jest tu możliwe. Po zachodniej stronie atolu znajduje się Manta Point, gdzie manty pojawiają się bardzo często między grudniem, a kwietniem.

FUVAHMULAH ATOLL

Fuvahmulah Atoll znajduje się daleko na południu Malediwów. Nurkowanie w tym atolu dostarczy ogromnych wrażeń, gdyż można tu zobaczyć aż siedem rodzajów rzadkich rekinów podczas jednego nurkowania! Rekiny tygrysie, rekiny młoty
(w lutym), olbrzymie rekiny wielorybie, czy obfite czarne oceaniczne manty (kwiecień) i Mola – Mola (samogłów).

HAA ALIF ATOLL

Szeroki i płytki kanał Haa Alif oraz idealny dla początkujących, a dla zaawansowanych nurków są również większe głębokości. Atol znany jest z różnorodnego morskiego życia. Na południowym zachodzie, na głębokości 14 metrów znajduje się wrak Filadhoo. Jest pokryty różnorodnymi miękkimi i twardymi koralowcami. Przy odrobinie szczęścia możesz zobaczyć rekina rafowego. Zaawansowani nurkowie mogą odkrywać niebo i piekło. Thila (zanurzona wyspa) obfituje
w jedne z najlepszych koralowców na atolu. Schodząc na 30 metrów pod wodę możesz podziwiać zwisy rafy pokryte niebieskimi, różowymi, żółtymi i zielonymi miękkimi koralowcami. Żółwie i okazjonalnie manty będą pływać razem z Tobą. W samym centrum atolu znajduje się kanał Ihavandhoo i płytka thila 5 metrów pod powierzchnią wody. Na wierzchołek często przypływają manty. 18 metrów pod wodą występują zwisy ze wzorzystymi homarami. Miłośnicy fotografii podwodnej na Haa Alif Atoll będą zachwyceni.

HUVADHOO ATOLL

To największy i najgłębszy atol na Malediwach. Duża zewnętrzna rafa stanowi naturalną barierę dla prądów oceanicznych, a opcje nurkowania są dostępne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Zróżnicowana topografia atolu obejmuje jaskinie, strome ściany i nieskazitelne rafy koralowe. W głębi kanałów można spotkać rekiny rafowe. Zaawansowani nurkowie mogą cieszyć się silniejszymi prądami podczas dryfowania po kanałach. W północnej części atolu znajduje się rezerwat przyrody Hithaadhoo. To właśnie tutaj są chronione wylęgające się żółwie. Na południowo-zachodniej stronie atolu przy odrobinie szczęścia można spotkać rekiny. Rekiny wielorybie przypływają na północ atolu w maju
i czerwcu, kiedy prądy zmieniają kierunek i poziom planktonu rośnie.

IHAVANDHIPPOLHU ATOLL

Ihavandhippolhu Atoll oferuje nurkowanie w swoich szerokich i płytkich kanałach. Życie morskie jest bardzo obfite. Na ścianach znajdują się różnorodne koralowce. Na rafach i w kanałach można zobaczyć rekiny rafowe, żółwie, Napoleona
i wiele innych gatunków ryb. W atolu znajdują się również jaskinie. Manty są tu częstymi bywalcami.

LAAMU ATOLL

Świetne miejsce dla nurków na każdym poziomie. Kanałów w Laamu Atoll jest niewiele, dzięki czemu prądy są słabsze,
a widoczność lepsza. W kanałach można spotkać miękkie koralowce oraz dryfujące oceaniczne stonogi ze skrzydłami (pipefish). Manty, barakudy, rekiny rafowe oraz duże wargacze garbogłowe.

LHAVIYANI ATOLL

W Lhaviyani Atoll znajdują się dwa wraki, które zatopione zostały ponad 40 lat temu! Oba są pokryte różnorodnymi miękkimi i twardymi koralowcami. Co ciekawe, łuk jednego z wraków wystaje znad powierzchni wody i można go zobaczyć np. podczas lotu hydroplanem do wybranego hotelu w tym atolu. Na obu wrakach jest mnóstwo koralowców, a te z kolei są domem dla wielu pięknych okazów ryb. Jest to również miejsce spotkań dużych gatunków ryb a także Guitar Sharks
i manty. Wycieczki nurkowe są oczywiście organizowane przez hotele położone w Lhaviyani Atoll.

MEEMU ATOLL

Meemu Atoll to kolejny atol idealny zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Można tu zobaczyć piękne rafy koralowe i manty. Jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w Meemu Atoll znajduje się na rafie przy wyspie Mulee. Od maja do grudnia często spotyka się tu manty wraz z ich potomstwem. Zaawansowani nurkowie, w głębszych partiach wody zobaczą tuńczyki, barakudy i Napoleony. Na głębokości ok. 30 metrów można spotkać grupy rekinów: żarłacz białopłetwy i żarłacz czarnopłetwy pływających wśród skał koralowych. Jeśli prądy będą sprzyjały, to pojawia się tam również żarłacz srebrnopłetwy. Jeśli spotkanie z mantami i rekinami sprawiło, że pragniesz więcej – czekają tu na Ciebie przepiękne koralowce, kanały i strome ściany.

NOONU ATOLL

Wyjątkowo atol Noonu nie jest zbyt dobrym miejscem dla początkujących nurków. Chyba, że chcesz zrobić szybki postęp
i poczuć dreszczyk emocji podczas nurkowań dryfujących. Eksplorowanie podwodnego świata jest idealne dla nurków średniozaawansowanych i zaawansowanych. W obszarze Raafushi zobaczysz czerwonozębne ryby z charakterystycznymi czerwonymi zębami, a nocą w pęknięciu rafy możesz zobaczyć drzemiącego rekina 😊 Dla średniozaawansowanych nurków świetnym miejscem będzie Christmas Rock, gdzie koralowce przypominają kształtem choinki. Podczas pływania po skale możesz zobaczyć rekiny białopłetwy i płaszczki. Dla zaawansowanych najlepszym miejscem w tym atolu będzie Orimas Thila, które zaczyna się 14 metrów pod wodą i schodzi do 30 metrów. Najważniejszym punktem nurkowani tym miejscu a są szare rekiny rafowe. Te drapieżniki można znaleźć w grupach do dwudziestu sztuk!

NORTH MALE ATOLL

Na North Male Atoll znajdują się jedne z najstarszych i najpopularniejszych miejsc do nurkowania na Malediwach. Niesamowita podwodna sceneria, piękne, skaliste ściany, jaskinie i strome spady, różnorodne życie morskie od kolorowych ryb rafowych po duże gatunki, jak i rekiny. Od marca do października można również zobaczyć manty.
Do najpopularniejszych miejsc do nurkowania na Północnym Atolu Male należą m.in.

• WRECK POINT, czyli wrak statku Victory, który znajduje się na głębokości około 35 metrów. Od jego zatonięcia w 1981 r. stworzyło się tam przepiękne i barwne miejsce pełne koralowców i ryb.

• MANTA POINT znajduje się w południowo-wschodniej części atolu. Miejsce słynie z mant, które gromadzą się, aby wyżywić się podczas monsunu południowo-zachodniego od maja do października.

• NASSIMO THILA słynie natomiast z formacji koralowych z jaskiniami i szczelinami.

• BANANA REEF znana jest z bogactwa ryb i życia morskiego.

RAA ATOLL

Atol Raa jest określany podwodnym ogrodem ze względu na różnobarwne rafy koralowe. Szczególnie piękne są czerwone
i pomarańczowe koralowce. Można tu spotkać manty, żółwie, napoleony, czy rekiny rafowe. Woda jest przejrzysta, a dzięki temu, że atol Raa składa się z 90 wysp, to znajdują się tu liczne kanały. Raa Atoll jest świetnym miejscem do nurkowania nawet pomimo występujących silnych prądów.

SOUTH MALE ATOLL

W South Male Atoll znajduje się wiele jaskiń i kilka wraków statków. Południowy Atol Male, w którym występują dzikie zaspy w głębokich kanałach, wrakach i jaskiniach, jest domem dla dużych gatunków pelagicznych i ciekawych okolic. Można nurkować z dryfem i w przejrzystej wodzie podziwiać tuńczyki, rekiny młoty i żółwie zielone. Chociaż rafa nie jest tak piękna, jak na Atolu Ari, czy North Male Atoll, to nurkowie wciąż gromadzą się w tym rejonie ze względu na trudne elementy i duże ryby. Słynne Cocoa Thila określana jest, jako jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na Malediwach.
W wąwozach można uciec przed silnymi prądami i to właśnie w wąwozach żyją m.in. rekiny białe i szare. Jaskinie Vadhoo, po północnej stronie atolu, są domem dla żółwi, rekinów rafowych i tuńczyków. Oprócz wspomnianych miejsc jest tu wiele innych spotów nurkowych dla średniozaawansowanych i zaawansowanych nurków.

THAA ATOLL

Nurkowanie w Thaa Atoll jest odpowiednie dla początkujących, natomiast najlepsze miejsc do nurkowania mają silne prądy, które wymagają doświadczenia. Zaawansowani nurkowie mogą eksplorować głębokie, strome ściany ozdobione koralowcami. Caribbean Garden, czyli ogród karaibski to miejsce z małymi prądami i bogatym życiem morskim. Można tu również spotkać manty. Na południowym – zachodzie znajduje się piaszczysty płaskowyż usiany kolorowym koralem. Można tu spotkać rekiny rafowe i żółwie cieszące się lunchem na miękkich koralowcach. Nurkowie z większym doświadczeniem mogą cieszyć się silnymi prądami w Gorgonian Garden. Rafa koralowa ma tu ponad 457 metrów! Podczas nurkowania dołączą do Ciebie manty, żółwie, a skorupiaki będą pełzały pośród skał pokrytych kolorowymi koralami.

VAAVU ATOLL

Nurkowanie na Vaavu jest popularne ze względu na liczne kanały. Jednak silne prądy nie są odpowiednie dla początkujących nurków. Stosunkowo łatwe do nurkowania w tym atolu na Malediwach będzie Vattaru, ponieważ jest to miejsce chronione przed silnymi prądami. Przygoda zaczyna się w kanale, skąd będziesz dryfował wzdłuż krawędzi rafy
z wieloma pięknymi gatunkami ryb. Golden Wall ukarze jedną z najpiękniejszych raf, pełną kolorowych miękkich koralowców. Można się poczuć jak w bajce! Głębiej pojawiają się rekiny rafowe i Napoleony, a po wewnętrznej stronie rafy również żółwie. W porze deszczowej możesz również zobaczyć manty. 22-metrowe jaskinie w miejscu Miyaru Kandu będą idealne dla zaawansowanych nurków. To właśnie tutaj można spotkać na brzegu kanału rekina młota. W atolu Vaavu szczególnie popularne jest nurkowanie nocne z rekinami wąsatymi. Wiele rekinów i płaszczek w jednym miejscu – miejsce tylko dla ludzi o mocnych nerwach 😊

MALEDIWY WAKACJE

Nurkowanie to tylko jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na Ciebie na rajskich Malediwach. O tym, jakie atrakcje warto wybrać na Malediwach przeczytacie w naszym innym artykule, o TUTAJ 🙂

Podziel się:

Poznaj ofertę wycieczek

Podobne wpisy

POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU dreamgo.pl

Operatorem Serwisu dreamgo.pl jest DreamGo Sp. z o.o. zarejestrowana pod adresem: ul. Miłoszycka 18A, 51-502 Wrocław, posiadająca siedzibę biura pod adresem: ul. Włodkowica 21/35, 50-072 Wrocław, NIP 8952083090, Regon 364630220, KRS 0000621326.

Serwis pozyskuje informacje o Użytkownikach i zachowuje je poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje, poprzez zapisywanie w urządzeniach końcowych pliki cookie (tzw. "ciasteczka") oraz poprzez gromadzenie logów serwera www przez operatora hostingowego MyDevil.net (ADMIN.NET.PL z siedzibą w Tarnowie) funkcjonującego pod adresem www.dreamgo.pl

Informacje w formularzach

Informacje w formularzach podawane są przez Użytkownika dobrowolnie. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP). Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np. w celu uzyskania informacji do sporządzenia i przesłania indywidualnej oferty wyjazdu.

Pliki cookies

Pliki cookies stosowane w serwisie dreamgo.plsą bezpieczne dla urządzenia Użytkownika i wykorzystywane są przede wszystkim do rozpoznania urządzenia, z którego korzysta Użytkownik, aby umożliwić odpowiednie wyświetlenia się strony internetowej. Dodatkowo w Serwisie wykorzystuje się pliki cookies w celu dostosowania zawartość strony internetowej do indywidualnych preferencji Użytkownika, optymalizacji korzystania ze strony internetowej, tworzenia statystyk służących usprawnieniu działania strony internetowej i ulepszaniu jej struktury oraz zawartości oraz określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Użytkownik może zaakceptować pliki cookies i sprawnie korzystać z naszego Serwisu lub samodzielnie skonfigurować swoją przeglądarkę internetową.

Pliki cookies to dane informatyczne (w szczególności pliki tekstowe), które są zapisywane i przechowywane na dysku urządzenia, na którym Użytkownik wyświetlił stronę internetową za pośrednictwem przeglądarki internetowej. W plikach cookies są gromadzone zazwyczaj informacje takie jak: nazwa strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.

W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (sessioncookies) oraz „stałe” (persistentcookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

Przeglądarka internetowa zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu Użytkownika. Użytkownik może dokonać zmiany ustawień w tym zakresie, np. usunąć pliki cookies, automatycznie blokować lub akceptować pliki cookies. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.Ograniczenie zapisu i dostępu do plików Cookies może spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji Serwisu na urządzeniu Użytkownika.

Logi Serwera

Informacje o niektórych zachowaniach Użytkownika podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług hostingowych.Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:czas nadejścia zapytania,czas wysłania odpowiedzi,nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP, adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,informacje o przeglądarce użytkownika, informacje o adresie IP. Powyższe dane nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony i wykorzystywane są jedynie dla celów administrowania serwerem.


DreamGo Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności bez konieczności informowania o tym użytkowników.Wprowadzone zmiany w Polityki Prywatności zawsze będą publikowane na tej stronie.Wprowadzone zmiany wchodzą w życie w dniu publikacji Polityki Prywatności.

 

Newsletter

OTRZYMUJ CO MIESIĄC INSPIRACJE PODRÓŻY

Array ( [y-url] => https://dreamgo.pl/blog/nurkowanie-na-malediwach-ktory-atol-wybrac/ [user-id] => id-35c1326b545e04 )