Loader
2

26 lipca 2021

Wakacje USA – co warto wiedzieć?

Stany Zjednoczone to ciekawy i coraz częściej proponowany przez niejedno biuro podróży kraj. W przypadku Stanów Zjednoczonych nie da się dokładnie powiedzieć, kiedy najlepiej się tam wybrać. Warto zacząć od zaplanowania naszej wycieczki i zaznaczenia miejsc, które chcemy odwiedzić. Nawet jeżeli marzymy o tym, aby zobaczyć jakiś park narodowy, czy miasto to i tak musimy sprecyzować, które z nich wybierzemy. Z naszej strony radzimy połączyć podczas swojej podróży trochę miejskiego zwiedzania, a trochę przyrody, aby poczuć chociaż kawałek prawdziwego American Dream.

WAKACJE USA – KIEDY?

Przy wielu parkach naturalnie lato, czyli miesiące od czerwca do sierpnia lub nawet września są najlepszym okresem, aby odkryć ich piękno. Mimo to wiele parków, jak np. Yellowstone czy Yosemite słyną ze swoich wodospadów. Jeśli to na takich atrakcjach przyrodniczych nam zależy, lepiej udać się tam na wiosnę, kiedy lód topnieje, a wodospady tryskają strumieniami wody. Wodospady latem płyną dość małym strumieniem i nie robią aż takiego wrażenia. Każda pora roku sprawia, że parki narodowe wyglądają inaczej, więc nie można powiedzieć, że istnieje zły moment, aby zwiedzać łono natury Stanów Zjednoczonych.

W kwestii zwiedzania miast, tu również na wybór terminu wpływ ma wiele czynników oraz wybór miast. Przykładowo latem najlepiej jest odwiedzić Los Angeles czy San Francisco, ponieważ wiele tamtejszych atrakcji znajduje się na dworze,
a zachodnie wybrzeże Californii i jego klimat najlepiej da się odczuć w pełnym słońcu. Inne miejsca, jak np. ulice Nowego Jorku czy Chicago równie fajnie zobaczyć podczas wakacji, jednak wtedy musimy przygotować się na falę turystów oraz wysokie ceny hoteli. Warto wziąć pod uwagę np. okres listopadowo-grudniowy, kiedy miasta zamieniają się w krainy niczym z bajek przyozdobione pięknymi dekoracjami świątecznymi.

CO ZABRAĆ NA WAKACJE DO USA

Jeśli chodzi o przygotowanie pod względem ubrań, to jeśli planujemy trekkingi i aktywne zwiedzanie parków narodowych, na pewno przydadzą nam się dobre górskie buty. Jeśli nie mamy czegoś z ekwipunku potrzebnego na trekking, warto zobaczyć ceny takich rzeczy na amerykańskich stronach, bo może okazać się, że lepszy i tańszy sprzęt kupimy już na miejscu. Nie przesadzajmy jednak, aby na wyjeździe naszego portfela nie zjadło cło. 😉 Dobrym pomysłem jest również zostawienie trochę miejsca w walizce na ubrania zakupione na miejscu, bo gwarantujemy, że przywieziecie stąd pamiątkowe koszulki np. ze sławnych uniwersytetów. Tak poza tym, to pamiętajcie, że Amerykanie kochają wygodę, więc japonki, sportowe buty czy luźne T-shirty to dobry wybór, jeśli nie stawiacie na elegancję podczas wakacji.

W USA dobrze mieć też swoją butelkę wielorazowego użytku, np. dość popularną z filtrem, ponieważ w wielu miejscach: lotniskach, stacjach benzynowych, a nawet parkach narodowych znajdują się dystrybutory z wodą. Niezbędnikiem będzie również przejściówka do kontaktu, jeśli chcecie korzystać ze swoich urządzeń na miejscu. Kolejną rzeczą są karty płatnicze. Oczywiście popularne karty z korzystną wymianą walut typu Revolut są jak najbardziej wskazane, jednak dobrze jest mieć ze sobą dodatkową kartę kredytową, ponieważ taka często jest wymagana np. w wypożyczalniach samochodów. Może wydać się to zabawnym dodatkiem, jednak w samolocie dobrze jest mieć ze sobą długopis, gdyż przyjdzie nam wypełnić ankietę celną, w której powinniśmy określić wartość naszego bagażu.

DOKUMENTY I BEZPIECZEŃSTWO W USA

Do prawidłowego przygotowania się do podróży również potrzebujemy sprecyzować gdzie się wybieramy i jaka będzie forma naszego wypoczynku. Na pewno musimy zadbać o ważne dokumenty. Paszport z wizą lub ważny paszport oraz wyrobiony dokument ESTA to obowiązkowe warunki, aby przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych. Drugą, ogromnie ważną kwestią w podróży do Stanów Zjednoczonych jest ubezpieczenie. Musimy pamiętać, że służba zdrowia w Stanach Zjednoczonych jest nawet dla samych Amerykanów bardzo droga. Przykładowo kilkudniowy pobyt w szpitalu może nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Dobre ubezpieczenie o wysokiej kwocie może się okazać dla nas zbawienne, więc na tym nie można oszczędzać. W DreamGo zawsze proponujemy pakiet VIP, który zapewnia wysoką ochronę podczas podróży.

WAKACJE USA – ILE KOSZTUJĄ?

Określając swój budżet na Stany Zjednoczone również kluczowy jest dokładny termin oraz kierunek naszej wizyty. Wakacje niosą ze sobą dużo wyższe ceny, szczególnie noclegów, więc jeżeli nie musimy lecieć w terminie czerwiec-lipiec to sierpień
i wrzesień będzie już dużo korzystniejszy, również pod względem liczby turystów. Z racji, że na pobyt poniżej 3 miesięcy nie ma potrzeby wyrabiania wizy, dokument ESTA, który należy wyrobić online to koszt około 14 dolarów i jest ważny przez okres dwóch lat. Na miejscu największym wydatkiem są noclegi, ponieważ w dużych miastach to koszt czasami 80-100 dolarów za osobę bez śniadania. Wczasy All Inclusive USA nie są tu raczej spotykane, jednak jadąc do USA nie warto marnować czasu w hotelu, bo na zewnątrz czeka na nas mnóstwo atrakcji, które zwrócą się we wspaniałych wspomnieniach.

Wstępy do parków narodowych to ok. 30 dolarów za samochód (3 osoby + kierowca). Natomiast jeśli zwiedzamy więcej parków to można przemyśleć zakup karty America The Beautiful. Uprawnia ona do wjazdu na teren każdego parku narodowego w Stanach Zjednoczonych. Koszt takiej karty to ok. 80 dolarów, więc jej koszt zwraca się przy odwiedzeniu przynajmniej 3 parków. Ceny w sklepach są większe jedynie w przypadku owoców, warzyw i mięs. Tu rzeczywiście możemy odczuć różnicę, ale przekąski i napoje znajdziemy naprawdę za grosze. Nadrabiają za to promocjami obecnymi wszędzie na sprzęty technologiczne i ubrania. Kawa na mieście to koszt 4-5 dolarów, a dania zaczynają się od 20 dolarów
w górę. W popularnych fast-foodach zwykły zestaw to około 5-6 dolarów i chociaż nie jest to zdrowe to będąc w Stanach koniecznie trzeba spróbować np. Jack in the box, Taco Bell lub In&out, chociaż dlatego, aby poczuć klimat.

PODRÓŻ DO USA

Loty do USA to z roku na rok coraz mniejszy wydatek, ponieważ połączeń otwiera się coraz więcej, a okazje z niektórych miast Europy potrafią zejść poniżej 1000 zł. Jeśli zależy nam na korzystnej cenie, to musimy poświęcić się dla jednej przesiadki. Może ona być w Kanadzie lub samych Stanach (często Nowy Jork lub Chicago), lecz po kilkugodzinnym locie taka przesiadka potrafi być zbawienna. Naturalnie istnieje również opcja lotu bezpośredniego z Warszawy, który oferuje polska linia LOT. Przy wyborze miejsca w samolocie, jeśli nie kupujemy klasy biznes, warto wykupić miejsca z większą przestrzenią na nogi – podziękujecie sobie podczas lotu.

STANY ZJEDNOCZONE WAKACJE – HOTELE I RESTAURACJE

Raczej nie wybierzemy się na wczasy USA All Inclusive, ponieważ to dość mało popularna opcja w Stanach. Hotele proponują raczej śniadania, jednak przy różnorodności restauracji tutaj, aż szkoda nie skorzystać. W większych miastach znajdziemy hotele luksusowe, butikowe, a w okolicach parków narodowych campingi oraz wypoczynkowe ośrodki na łonie natury. Nawet jeśli wolimy jeść w restauracjach, to warto przemyśleć chociaż jeden obiad w tradycyjnym, amerykańskim fast-foodzie. Uważajmy na rozmiary tutaj, bo duży napój oznacza tutaj wręcz wiaderko 😉. W restauracjach oczekiwany jest napiwek w wysokości 10-15% rachunku, ponieważ to często jedyny konkretny zarobek dla kelnera.

WCZASY STANY ZJEDNOCZONE – CO WARTO ZOBACZYĆ

Podróżując przez Stany Zjednoczone nie można nastawiać się na zobaczenie wszystkiego za jednym razem, no chyba że jedziemy tam na kilka miesięcy. Dobrym pomysłem jest skupienie się na wschodnim lub zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Inną opcją jest organizowanie zwiedzania w formie wycieczek objazdowych. Zachodnie wybrzeże Stanów to piękne, górzyste San Francisco, smak wakacji na Venice Beach i podmuch luksusu na Rodeo Drive w Los Angeles. Nie można zapomnieć o cudach natury w parkach narodowych, takich jak wodospady w Yosemite, Wielki Kanion w Nevadzie, który widać nawet z kosmosu, niesamowite drzewa w Joshua Tree, czy pustynny klimat Doliny Śmierci. Wschodnie wybrzeże przypomina bardziej naszą europejską rzeczywistość, jednak 4 kilometrowy zielony park w centrum metropolii czy kultowa z filmów, gotycka architektura w postaci Mostu Brooklińskiego zobaczymy tylko w Nowym Jorku. Z kolei rozsławiona przez Michaela Jordana arena United Center czeka na nas w Chicago.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze Floryda, czyli aligatory i budynki w Miami w stylu Art Deco oraz jedyne w swoim rodzaju parki rozrywki w Orlando lub jazz płynący z ulic Nowego Orleanu.
Co warto zrobić bez względu na to gdzie jesteśmy w Stanach? Być obecnym w każdym momencie jaki tu spędzamy, chłonąć pozytywną energię płynącą od ludzi, przejechać się po wyjątkowych drogach, jak np. Highway 1 prowadząca wzdłuż Pacyfiku lub malownicza trasa na Key West. Do tego zjeść prawdziwego hamburgera oraz obserwować różnice jakie niesie ze sobą każdy stan tego wielkiego państwa. Dzięki tym rzeczom nasze wczasy USA zostaną na długo w naszej pamięci. Biura podróży proponują czasem oferty wakacje USA last minute. Jednak w DreamGo postaramy się wybrać jedynie interesujące Państwa atrakcje i miejsca, a oferta będzie wyjątkowa i dobrze przygotowana dzięki temu, że osobiście odwiedziliśmy Stany Zjednoczone.

WIZA DO USA – WAKACJE

Podróże do USA od listopada 2019 stały się jeszcze bardziej osiągalne dla Polaków. Po latach starań nasze państwo weszło w program bezwizowy, który poniekąd ułatwia nasze podróżowanie do tego kraju. Do tej pory obowiązkowe było wyrobienie wizy, które wiązało się z osobistą wizytą w ambasadzie USA w Warszawie lub Krakowie oraz koszt 160 dolarów.
Teraz, aby wyruszyć w swój amerykański sen wystarczy wyrobienie dokumentu ESTA. Można to zrobić przez Internet, jednak akceptacja wniosku może trwać do 72h, więc nie warto zwlekać i zostawiać tego na last minute.

USA jest dzięki temu bardziej dostępne, ale po wylądowaniu nadal czeka nas odprawa celna. W tym czasie musimy zarejestrować nasz wjazd do kraju oraz porozmawiać z służbą celną. Nie trzeba się stresować, ponieważ kontrole przebiegają sprawnie i wystarczy odpowiedzieć dlaczego i na jak długo przyjeżdżamy do Stanów. Może będzie to motywacją dla niektórych do podszkolenia języka lub okazją do sprawdzenia swoich umiejętności. Pamiętajmy, że istnieją pewne okoliczności kiedy wiza będzie konieczna do wyrobienia. Do Stanów bez wizy nie zostaniemy wpuszczeni przykładowo jeśli odwiedziliśmy pewne państwa wcześniej. Wszystkie informacje, z którymi warto się zapoznać znajdziemy na stronie https://pl.usembassy.gov/pl/.

CO ZASKAKUJE TURYSTÓW W USA?

O Stanach Zjednoczonych zdecydowanie można powiedzieć, że są zaskakujące. Istnieje wiele rzeczy które naprawdę dziwią europejskich odwiedzających. Jedną z takich rzeczy są ogromne porcje jedzenia. Oczywiście w eleganckich restauracjach możemy spodziewać się zwykłych porcji, jednak w typowych restauracjach na mieście przystawki lepiej dobierać ostrożnie. To samo tyczy się napoi – uważajmy na napoje w wersji „large”, bo możecie być pewni, że nie poprosicie później o dolewkę. W wielu restauracjach przy zakupie napoju obowiązuje tzw. „Refill”, czyli dolewka w cenie picia. W sklepach mogą nas zaskoczyć opakowania na mleko czy soki, które na nasze standardy wydają się przesadzone. Dodatkowo raczej trudno kupić napoje w butelkach na sztuki, bo Amerykanie uwielbiają wielopaki. Wielu turystów pozytywnie zaskakuje wysoki poziom zajęć sportowych w szkołach, gdzie na ligi juniorów np. koszykówki sprzedawane są nawet bilety. Jednym ze smutniejszych faktów jest to, że w USA spotkamy na ulicach dużych miast wielu bezdomnych.

Ponad to, o dziwo w miastach takich jak Los Angeles czy San Francisco nie sprawdza się stereotyp o grubych Amerykanach. Europejczycy początkowo czują się również onieśmieleni „amerykańskim uśmiechem” i serdecznością nawet od obcej osoby na ulicy. Amerykanie mają wrodzony uśmiech oraz powitalne pytanie „How are you” (Jak się masz?). Jednak nie oczekują oni długiej odpowiedzi, wystarczy odwzajemnienie uśmiechu oraz krótka reakcja. Ciekawym faktem jest również to, że w USA raczej nie spotkamy w samochodzie skrzyni manualnej. Amerykanie kochają udogodnienia i całkowicie przerzucili się na automatyczną skrzynię biegów, co warto mieć na uwadze wypożyczając samochód. Również związanym
z motoryzacją zaskoczeniem jest wielkość amerykańskich autostrad, które potrafią mieć nawet 12 pasów. Na wszystkich każdy jeździ tą samą i dość dużą prędkością. Kultura na drodze i w życiu to na pewno coś czego możemy się od nich uczyć
i przenosić na polską codzienność.

CIEKAWOSTKI O STANACH ZJEDNOCZONYCH

● Zanim Nowy Jork stał się Nowym Jorkiem – nazywał się Nowy Amsterdam. Była to osada założona przez Holendrów, którzy zdecydowali się osiedlić na Manhattanie. Nazwa, Nowy Jork powstała dopiero w XVII wieku na cześć angielskiego księcia Yorku.
● W stanie Południowa Dakota znajduje się pałac zrobiony jedynie z kukurydzy. Nazywa się Mitchell Corn Palace, ponoć jedyny taki na świecie. Zwiedzanie go jest darmowe.
● Stany Zjednoczone mają najdłuższy system jaskiń na świecie, znajduje się w Parku Narodowym Mammoth Cave. Łączna długość tunelu to ok. 650 kilometrów.
● Najwyższa góra na świecie faktycznie znajduje się w Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości jest wyższa niż Mount Everest (ponad dwa razy więcej niż wysokość Everest od podstawy do szczytu) mierzona od dna morskiego. Nazywa się Mauna Kea i znajduje się na Hawajach.

● W Stanach Zjednoczonych obowiązują inne niż w Polsce jednostki miar, prędkości, wagi czy rozmiarów ubrań. Na termometrze zamiast stopni Celsjusza są Fahrenheity, nie obowiązują metry tylko stopy, zamiast litrów będą galony. Odległość podawana jest w milach a nie kilometrach, a prędkość w milach na godzinę. Waga mierzona jest w funtach, wzrost w stopach i calach, a powierzchnia w stopach kwadratowych. Dla ułatwienia przeliczenia można ściągnąć aplikacje mobilną.
● Harvard był pierwszym uniwersytetem w Stanach Zjednoczonych, a Park Narodowy Yellowstone najstarszym parkiem narodowym na świecie.
● W USA można spożywać alkohol i używki od 21 roku życia. Jednak w niektórych stanach broń można zdobyć już w wieku 18 lat, a prawo jazdy nawet 16. Jeśli nie mamy 21 lat to nie usiądziemy nawet przy barze w restauracji, w którym jest serwowany alkohol.
● Więcej osób mieszka w Nowym Jorku niż w większości stanów.
● Empire State Building dosłownie ma swój własny kod pocztowy.
● W Michigan możesz zdobyć licencję na polowanie na jednorożca.

WAKACJE W USA

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu czujecie się przygotowani do podróży do USA. A także dowiedzieliście się interesujących i ciekawych faktów o tym niesamowitym kraju. Wakacje w Stanach Zjednoczonych to doskonały pomysł zarówno dla samotnika, wyjazdu we dwoje czy rodzinnych wczasów. Obiecujemy, że za każdym razem odkryjecie tu coś nowego. Ludzie mówią, że jest coś takiego w Ameryce, że chce się tam wracać. Tak więc uważajcie, bo jedna podróż tutaj może sprawić, że już zawsze będziecie chcieli przylecieć tu ponownie. O samym kraju można powiedzieć naprawdę wiele, bo jest na tyle różnorodny, że nie da się o nim opowiedzieć w jednym artykule. To trzeba po prostu zobaczyć. Liczymy na to, że pomożemy spełnić Was amerykański sen właśnie w DreamGo.

Podziel się:

Poznaj ofertę wycieczek

Podobne wpisy

POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU dreamgo.pl

Operatorem Serwisu dreamgo.pl jest DreamGo Sp. z o.o. zarejestrowana pod adresem: ul. Miłoszycka 18A, 51-502 Wrocław, posiadająca siedzibę biura pod adresem: ul. Włodkowica 21/35, 50-072 Wrocław, NIP 8952083090, Regon 364630220, KRS 0000621326.

Serwis pozyskuje informacje o Użytkownikach i zachowuje je poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje, poprzez zapisywanie w urządzeniach końcowych pliki cookie (tzw. "ciasteczka") oraz poprzez gromadzenie logów serwera www przez operatora hostingowego MyDevil.net (ADMIN.NET.PL z siedzibą w Tarnowie) funkcjonującego pod adresem www.dreamgo.pl

Informacje w formularzach

Informacje w formularzach podawane są przez Użytkownika dobrowolnie. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP). Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np. w celu uzyskania informacji do sporządzenia i przesłania indywidualnej oferty wyjazdu.

Pliki cookies

Pliki cookies stosowane w serwisie dreamgo.plsą bezpieczne dla urządzenia Użytkownika i wykorzystywane są przede wszystkim do rozpoznania urządzenia, z którego korzysta Użytkownik, aby umożliwić odpowiednie wyświetlenia się strony internetowej. Dodatkowo w Serwisie wykorzystuje się pliki cookies w celu dostosowania zawartość strony internetowej do indywidualnych preferencji Użytkownika, optymalizacji korzystania ze strony internetowej, tworzenia statystyk służących usprawnieniu działania strony internetowej i ulepszaniu jej struktury oraz zawartości oraz określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Użytkownik może zaakceptować pliki cookies i sprawnie korzystać z naszego Serwisu lub samodzielnie skonfigurować swoją przeglądarkę internetową.

Pliki cookies to dane informatyczne (w szczególności pliki tekstowe), które są zapisywane i przechowywane na dysku urządzenia, na którym Użytkownik wyświetlił stronę internetową za pośrednictwem przeglądarki internetowej. W plikach cookies są gromadzone zazwyczaj informacje takie jak: nazwa strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.

W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (sessioncookies) oraz „stałe” (persistentcookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

Przeglądarka internetowa zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu Użytkownika. Użytkownik może dokonać zmiany ustawień w tym zakresie, np. usunąć pliki cookies, automatycznie blokować lub akceptować pliki cookies. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.Ograniczenie zapisu i dostępu do plików Cookies może spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji Serwisu na urządzeniu Użytkownika.

Logi Serwera

Informacje o niektórych zachowaniach Użytkownika podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług hostingowych.Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:czas nadejścia zapytania,czas wysłania odpowiedzi,nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP, adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,informacje o przeglądarce użytkownika, informacje o adresie IP. Powyższe dane nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony i wykorzystywane są jedynie dla celów administrowania serwerem.


DreamGo Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności bez konieczności informowania o tym użytkowników.Wprowadzone zmiany w Polityki Prywatności zawsze będą publikowane na tej stronie.Wprowadzone zmiany wchodzą w życie w dniu publikacji Polityki Prywatności.

 

Newsletter

OTRZYMUJ CO MIESIĄC INSPIRACJE PODRÓŻY

Array ( [y-url] => https://dreamgo.pl/blog/wakacje-usa-co-warto-wiedziec/ [user-id] => id-5494940708d6a8 )